Pusty

Razem: 0,00 zł

Mam kota i co dalej

 

Witam wszystkich miłośników kotów, kotków i kocurków.

Jeśli jesteś na tej stronie i czytasz ten tekst to oznacza, że już masz kotka lub zamierzasz go mieć.

Na tej stronie chcemy podzielić się z Państwem nasza wiedzą i doświadczeniem, jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami pięciu koteczków. Mamy trzy dziewczyny i dwóch chłopaków, którzy obecnie są zatrudnieni w El Kiciorro na stanowiskach kocich ekspertów.

 1. Mam kota i co dalej…?

Przyjęcie kota pod dach wiąże się z pewnymi obowiązkami ale też z przyjemnościami. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że kotek nie jest ładnie wyglądającą maskotką na naszej kanapie. Kot bez względu na to czy jest mały czy dorosły czy jest dziewczynką czy chłopcem jest żywą istotą mającą swoje potrzeby, kaprysy i uczucia. Kota od psa różni przede wszystkim to, że jest on indywidualistą, ma swój charakter i nie da się go przekupić kawałkiem kiełbaski lub mięsa. Jeśli koci przyjaciel Cię nie zaakceptuje i nie polubi to żadnym jedzeniem go do siebie nie przekonasz. Przygarniając go do domu musisz liczyć się z tym że trzeba poświęcić mu swój czas, trzeba go głaskać, przytulać i rozmawiać z nim. Nie jest prawdą że kot jest samotnikiem i można go zostawiać na długo samego w domu i nie będzie mu to przeszkadzało, będzie za Tobą tęsknił i jeśli będziesz często zostawiać go samego w domu może okazać swoje nie zadowolenie. Chcąc na siebie zwrócić Twoją uwagę może np. coś zniszczyć, coś co lubisz co będzie widział, że poświęcasz temu czas a nie jemu. Kot tak jak człowiek lubi towarzystwo lubi być ze swoim właścicielem, lubi gdy okazujesz mu uczucia i spędzasz z nim czas. Jeśli chcesz przygarnąć kotka ze schroniska nie bierz tego, który Ci się podoba tylko tego, który do Ciebie podejdzie, będzie się do Ciebie łasił i będzie chciał się bawić.

 1. Co kot musi mieć ?

Twój przyjaciel tak jak Ty ma swoje potrzeby. Musisz mu zapewnić oczywiście pełną miskę, miejsce gdzie może się załatwić, drapak w który będzie mógł drapać i stępi swoje pazurki, wygodne legowisko oraz budkę, w której będzie mógł się schować przed „złymi smokami” gdy się ich wystraszy albo wtedy kiedy będzie mu smutno i będzie chciał być sam. Pamiętaj jeśli masz kota nie wychodzącego z domu musisz mu zapewnić miejsce dla niego, drapak jakieś zabawki, w przeciwnym razie będzie chodził po meblach, drapał w nie i robił wszystko to na co nie będziesz mu pozwalać a będzie to robił ponieważ będzie się nudził.

 1. Jak dobrać drapak ?

Każdy kot musi drapać aby stępiać swoje pazurki, jeśli sądzisz że Twój nie to jesteś w błędzie. Jeśli myślisz, że Twój kot nie będzie drapał mebli, kanapy czy foteli to masz rację ale tylko wtedy jak zapewnisz mu odpowiedni drapak. Jak go dobrać ? Bardzo prosto, mając małego kotka musisz przewidzieć, że urośnie a jeśli masz już dorosłego metoda jest banalnie prosta. Trzeba zmierzyć kotka od główki do ogonka a następnie dodać do tego wymiaru długość łapki przedniej i tylnej. Do długości, którą otrzymasz dodaj od 5 do 10 cm i otrzymasz wymiar słupka jaki potrzebuje Twój kot. Jeśli kupisz mu za mały to tak jak by iść na siłownię ale ćwiczyć na sprzęcie dla dzieci. Mając słupek odpowiedniej długości Twój kotek będzie mógł rozprostować kręgosłup i łapki. Przy dobranym prawidłowo słupku zobaczysz jak długiego tak naprawdę masz kotka i zobaczysz jak staje na paluszkach żeby się dobrze rozciągnąć. Kupując mu jeszcze dłuższy słupek umożliwisz mu wspinanie się ale nie każdy kot to lubi. Dobrze jest też aby sznurek miał odpowiednią grubość, chodzi o to, że koci pazur ma pewną długość przy zbyt cienkim sznurku przebija się przez niego i tak naprawdę drapie w słupek. Jeśli kupisz drapak z cienkim sznurkiem owiniętym na tekturowym słupku to po około 3 do 6 miesięcy będziesz potrzebować nowego drapaka i dlatego decydując się na zakup drapaka powinno się rozważyć słupek droższy ale drewniany owinięty grubszym sznurkiem. Taki drapak posłuży dłużej ki dużych kotów np. Maine Coon.

Ofiara źle dobranego drapaka

 

 1. Kuweta ale jaka ?

Każdy z nas ma toaletę, kot również. Pamiętaj, że tak jak dla Ciebie dla kota trzeba także dobrać toaletę odpowiedniej wielkości. Kot załatwiając swoje potrzeby musi czuć się komfortowo. Powinien mieć kuwetę na tyle dużą aby mógł zmieścić się w niej cały i obrócić się swobodnie. Pamiętaj że jeśli kuweta będzie za mała Twój pupil podejdzie do niej, wykopie sobie dołek wejdzie do niej, ułoży się w odpowiedniej pozycji i załatwi się, tyle że to co powinno być w kuwecie będzie na podłodze. Co wtedy zrobisz i jak się zachowasz ? Nie możesz na niego nakrzyczeć, przecież to nie jego wina !!! Jak Ty załatwisz swoje potrzeby mając 170 cm wzrostu a może więcej i usiądziesz na nocniczku dla dziecka ??? Pamiętaj też o tym że gdy kotek nabrudzi w kuwecie trzeba to sprzątnąć. Dlaczego ? Ile razy Ty załatwiasz się do toalety nie spuszczając wody ? Właśnie dlatego ! Ważne jest aby ustawiając kuwetę wybrać na nią miejsce spokojne gdzie kiciuś będzie mógł załatwić swoje sprawy nie niepokojony przez nikogo. Dzięki temu załatwi się „do końca” bez pośpiechu i zasypie to co zrobił, w przeciwnym razie zrobi to szybko, nie dokładnie i wielce prawdopodobne, że nie będzie zasypywał prezentów, które tam zostawi. Pomyśl jak Ty byś załatwiał swoje sprawy gdyby toaleta stała na środku pokoju w świetle jupiterów ?

 1. Jaki żwirek do kuwety ?

Ja osobiście polecam żwirek betonitowy lub drewniany biodegradalny. Są to żwirki najbardziej przypominające naturalne środowisko ziemię, piach… Jeśli żwirek nie będzie mu odpowiadał możesz mieć „kocie prezenty” w różnych miejscach w swoim domu. Osobiście nie polecam żwirków silikonowych i o grubych ziarnach, nie jest to naturalne podłoże, w które się załatwiają. Dobrze jest też przy kuwecie położyć wycieraczkę lub kawałek wykładziny. Nawet najlepszy i najdroższy żwirek trochę przyklei się do łapek i kotek będzie go roznosił po domu, kładąc wycieraczkę chociaż częściowo temu zapobiegniesz.

 1. Czym nakarmić koteczka ?

Twój kot tak jak ty ma swoje ulubione smaki i te, których za nic nie zje. Czasem są to tanie karmy czasem nie. Odradzam tanie karmy z logiem hipermarketu ale nie polecam również tych najdroższych, polecam te ze średniej półki. Z własnego doświadczenia wiem, że trzeba im urozmaicać jedzenie karmiąc je cały czas tym samym ryzykujesz tym że gdy zbraknie karmy nic innego nie zjedzą, a po za tym czy Ty możesz jeść przez całe swoje życie to samo ?! Nie sądzę. Dorze jest też dawać karmy weterynaryjne np. dbające o zęby lub o nerki, nie traktuj ich jako danie główne tylko jako dodatek. Taki dodatek nie zaszkodzi może tylko pomóc, zapewni im dłuższe życie w zdrowiu i rzadsze wizyty u weterynarza a w końcu kto z nas lubi chodzić do lekarza? Wiem te karmy są drogie ale taniej jest zapobiegać niż leczyć! Zadbaj też o to aby miał swoje kocie przysmaki i nagradzaj go np. za to że był grzeczny albo zrobił dobrze coś czego go uczysz.

 1. Budka – schronienie przed „złymi smokami”.

Każdy z nas ma czasem takie chwile, że chce być sam, koty też. Musisz mu zapewnić takie miejsce, w przeciwnym razie będzie wchodził pod łóżko, za regał albo znajdzie sobie jeszcze jakieś inne miejsce gdzie będzie mógł się schować i pobyć sam. Kupując mu drapak z budką zapewnisz mu swój własny kącik i wiesz gdzie go szukać jeśli nie ma go gdzieś na widoku lub przy Tobie. Pamiętaj też, że z budką jest tak jak z drapakiem, rozmiar budki musi być dostosowany do rozmiaru kota.

 1. Łóżeczko dla kiciusia.

To jest najtrudniejszy wybór, każdy z kotków lubi co innego. To, że zainwestujesz w piękny wiklinowy kosz nawet drogi nie oznacza, że Twój kot w ogóle do niego wejdzie, może się okazać że najlepszym miejscem będzie stary dywanik leżący gdzieś na podłodze. Tak naprawdę nie ma żadnej reguły gdzie będzie się wylegiwał. To jest indywidualna sprawa każdego kociego osobnika, musisz go poobserwować i z czasem metodą prób i błędów dopasować mu legowisko. Każdy z naszych kotów ma swoje ulubione miejsce do leżenia i spania a żadne z tych miejsc nie jest tym, którego się spodziewaliśmy.

 1. Czym ja się będę bawił ?

Każdy kocurek lubi bawić się czym innym, kupując zabawki, które według producenta zajmą kota na długie godziny musisz pamiętać o tym, że producenci zabawek muszą je zachwalać. Nasi koci eksperci lubią bawić się np. kawałkiem sznurka, laserkiem za 3 zł, pudełkiem po butach, bombką na choince, listkiem leżącym na podłodze. Jeśli chcesz aby Twój kot naprawdę dobrze się bawił to baw się razem z nim, kawałkiem sznurka, szmatki albo papierkiem od cukierka. Przytul go, weź na kolana, wyczesz mu sierść i rozmawiaj z nim.

 1. Co dostaniesz od kota ?

Jeśli zastanawiasz się jak Twój przyjaciel odwdzięczy Ci się za wszystkie dobroci jakie od Ciebie dostał to odpowiedź jest prosta. Będzie mruczał jak go będziesz głaskać, wejdzie do Twojego łóżka jak będziesz spać bo będzie chciał się przytulić i czuć się bezpiecznym. Podniesie ogon co jest oznaką pewności siebie, bezpieczeństwa na swoim terenie i zadowolenia z kociego życia. Ponadto przybiegnie do Ciebie jak wrócisz z pracy a po za tym i co jest najważniejsze będzie Cię KOCHAŁ całym swoim kocim serduszkiem !!!

 1. Jedziemy na wakacje.

Co zrobić gdy wyjeżdżasz z domu ? Jeśli wyjeżdżasz na weekend możesz śmiało zostawić go w domu. Zadbaj o to aby miał czystą kuwetę aby nie zabrakło mu jedzenia i picia. Jeśli jedziesz na dłużej to jest kilka rozwiązań.

 • Znajomi lub rodzina - jest to dobre rozwiązanie ponieważ kot jest na swoim terenie i czuje się bezpieczny, pamiętaj tylko o tym, że kotek powinien znać osobę, która będzie się nim opiekować bo może się jej bać.

 • Hotel - jeśli się zdecydujesz na to rozwiązanie wybierz taki, do którego można wejść, obejrzeć, taki który ma opiekę weterynaryjną i co najważniejsze całą dobę ktoś tam jest! Pamiętaj że zostawiając kociego przyjaciela w nowym miejscu narażasz go na stres a w dodatku zostawiając go z obcą osobą narażasz go na podwójny stres. Podejdź do tego tak jak by zostało tam dziecko.

 • Wspólny wyjazd – my preferujemy to rozwiązanie, jeździmy z naszymi kotami po całej Polsce. Były z nami w górach i nad morzem, byliśmy razem na Podlasiu. Nie bój się, że ucieknie od Ciebie, pamiętaj jeśli dobrze się nim opiekujesz, karmisz go, nie robisz mu krzywdy i darzysz go uczuciem on od Ciebie nie ucieknie! Nawet jeśli przepadnie na kilka godzin, co się zdarza będzie wiedział gdzie wrócić. Jeśli nigdy albo kilka lat nie wychodził na dwór będzie bał się wyjść. Może czuć się nie pewnie i przez dwa trzy dni możliwe, że będzie mniej jadł, ale to przejściowe. Przyzwyczai się do nowego miejsca i wszystko minie, ważne dla niego jest to że będzie z Tobą, to da mu poczucie bezpieczeństwa. Nie zdziw się i nie złość na niego gdy w nocy wejdzie do Twojego łóżka, będzie chciał być z Tobą on będzie wiedział, że cokolwiek by się działo Ty go obronisz.

 

 1. Co robi kot ?

Twój kot ma wiele ważnych i odpowiedzialnych zadań do wykonania każdego dnia i każdej nocy.

 • Po pierwsze kot śpi, dużo śpi, dziennie około 16 godzin. Kotki małe, zdrowe, dobrze odżywione i pełne energii śpią mniej, jak to dzieci. Kotki starsze z większą ilością ciałka śpią o wiele więcej niż te, które mają wagę „w sam raz”.

 • Po drugie kot je, najchętniej dużo i zawsze, zje tyle ile jest. Jednak na to nie możesz pozwolić ponieważ, w krótkim czasie z kota zrobi się piłka a potem beczka. Taki kiciuś będzie miał problemy ze stawami, kręgosłupem, nie będzie mógł sam się umyć a więc i z higieną osobistą.

 • Po trzecie kot obserwuje swój teren i pilnuje go, w razie pojawienia się „złych smoków” ucieka do swojej budki lub w inne bezpieczne miejsce.

 • Po czwarte w przerwach między pierwszymi trzema zadaniami bawi się z Tobą, sam lub ze swoim kocim towarzyszem. Jeśli zapewnisz mu odpowiedni drapak i zabawki a najlepiej kociostradę możesz liczyć na to że nie obudzi cię w nocy usilnie nalegając na zabawę.

 • Po piąte jeśli nie ma Cię w domu, bo właśnie zarabiasz na jedzenie dla Twojego przyjaciela i na ratę za mieszkanie, w którym Twój kot pozwala Ci mieszkać ze sobą on właśnie leży lub śpi i regeneruje siły aby mógł cię powitać i zjeść porcję swojego posiłku po Twoim powrocie.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Ci w podjęciu decyzji o wyborze kotka i dobraniu akcesoriów dla Twojego ulubieńca, jeśli masz jeszcze jakieś pytania zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego.

Życzymy wam wielu wspólnych radosnych chwil oraz mnóstwa godzin mruczenia.